P1010741

Francja→ Paryż→ Księgarnia Skakespeare & Co- wehikuł czasu w centrum Paryża.

Jedna z najbardziej klimatycznych księgarni świata. Choć nad sobą, na stropie, widzisz wiekowe i przegniłe belki, w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego papieru, a wszystko wygląda jakby miało się za chwilę zawalić, to jednak nie ma wątpliwości, że to miejsce magiczne. Poczujesz się jak, na oko, jak w pierwszej połowie XX wieku.

Szekspir popr

Położona niemalże w sąsiedztwie obleganej przez turystów Katedry Notre Dame, przy ruchliwej nadsekwańskiej ulicy Quai de Montebello. A jednak wchodząc do środka wkraczamy w inny świat: drewniane belki stropowe, nadgryzione zębem czasu, półki wręcz uginające się od nadmiaru książek. Poprzyklejane karteczki od turystów, stare pianino, między półkami zbutwiałe łóżka (tak, tak- są tacy, którym zdarza się tutaj spać), maszyna do pisania i stare fotele. Dookoła unosi się zapach kurzu, starych książek i wilgoci- tak charakterystyczny dla paryskich kamienic, pamiętających ubiegły wiek. A i słowo „księgarnia” nie do końca tutaj pasuje. To raczej czytelnio-świetlico- księgarnia. Jakby wyjęta z czasów artystycznej bohemy fin de siècle.

P1010732

Księgarnia jest anglojęzyczna. Dlaczego? To proste- jej założycielką (blisko 100 lat temu!) była rodowita Angielka. A od lat 50. XX wieku właścicielem księgarni stał się, zmarły niedawno, George Whitman. Pamiętam jeszcze 4 lata temu starszego (bo ten jegomość dożył blisko 100 lat), siwego pana siedzącego w oknie księgarni. To był właśnie Whitman, człowiek- instytucja tego miejsca.

P1010741
 Pełno tutaj zakamarków

Dookoła pełno młodzieży- tej młodszej i tej starszej. Zaczytanej i kontemplującej- często na pokaz, ale- co tam! Tutaj wszystko wypada…Co kilka minut na pierwsze piętro wpada grupka Azjatów fotografujących w tempie stu zdjęć na minutę. A przecież najlepsze zdjęcia nie oddadzą tego, co jest tu najważniejsze, czyli klimatu…Jeśli więc chcecie przenieść się w czasie w Paryżu i poznać magiczne miejsce- polecam wam z pełną odpowiedzialnością Księgarnię Szekspira.

P1010734

Chcesz być na bieżąco? Kliknij tutaj i polub ten blog na Facebooku!

Słuchaj audycji „Miejsce Za Miejscem”- w każdy wtorek o 10:20 na antenie Radia Dla Ciebie oraz na: www.rdc.pl. Archiwalnych audycji można posłuchać tutaj

————————————————————————————————————-